Близо 15% е ръстът на цените на имотите у нас през първите шест месеца на годината. Това коментира пред Дарик радио Добромир Ганев, председател Национално сдружение „Недвижими имоти”. По думите му подобно увеличение не е имало през последните 12 години.
Обемът от сделки също не намалява.
Лек спад има само в три областни града – Враца, Стара Загора и Пловдив. Като за първото полугодие у нас са продадени 112 хиляди имота. На фона на това сметката показва, че на годишна база едва около 3-4% от българите могат да си закупят имот.
Къде в София можем да купим жилище на по-поносима цена
Освен ръст на цените на имотите, такъв се отчита и при обемите от сделки, заяви пред Дарик Добромир Ганев, председател Национално сдружение „Недвижими имоти”. Ганев обърна внимание, че пазарът през изминалата 2021 г. е бил отличен, като продажбите са били рекордни. Според него вероятността 2022 г., въпреки трудностите с доставките, покачване на цените на материалите, политическите кризи, да изпревари 2021 г. по обем от сделки е голяма.
Само няколко областни града отчитат обратна тенденция – Враца, Стара Загора и Пловдив.
Защо всичко у нас поскъпва?
Ганев уточни, че покачването на основните лихвени проценти от Европейската централна банка все още не се отразило в офертите на търговските банки у нас. Вероятно ще има спад на ръстовете на цените, но едва ли ще е сериозен.
Традиционно столицата е най-желана за покупка на имот, като цените остават най-високи, гонят ги Варна, Пловдив и Бургас. Сделките с имот в София за изминалата година са около 30 000.
През последните две години критериите на хората са насочени към по-големи по площ жилища с отделни помещения, което по думите му е свързано с ковид ограниченията.
Какво ще се случи с цените и заплатите след въвеждане на еврото?
Добромир Ганев допълни, че не се забелязва намаляване на интереса към жилищата с отопление на парно и газ.
По думите му София е много далече по цени на жилищните имоти в сравнение с останалите европейски столици. По думите му столицата ни се намира на 7 място спрямо цените в държавите от Източна Европа.